Gardening Events

Sign up for our Gardening Tips Mailing List to be notified of upcoming events automatically.

Open Gardens, Garden Walk and other garden tours:

For complete information and schedules go to: gardensbuffaloniagara.com

Open Gardens is a great way to see wonderful gardens without the crowds and parking problems of Garden Walk. There are over 70 gardens in Erie and Niagara Counties open on either Thursdays or Fridays in July. Times and dates vary so check the schedule.

My gardens will be open on Fridays in July from 10:00 – 2:00. Please stop by and say hello. (170 Pine St., E. Aurora) We’re the yellow house on the corner of Pine & Lawrence. Park on Lawrence.

Buffalo Garden Walk is July 28 & 29. This is the largest Garden Walk in the country and a great way to get a lot of good ideas.

There are also numerous neighborhood garden walks each weekend.


Lessons from Nature Classes

To register call 652-2432 or e-mail lyn@lessonsfromnature.biz  If you have a group of 3 – 5, I will schedule a class at your convenience. Classes are being scheduled now so call or e-mail to set an appointment.

How to Incorporate Native Plants into your Garden Class
  • Adding some negative plants to your garden is the best thing you can do to help nature. Learn how to chose the proper plants for your  area and why it’s important to do so.
  • Cost: $30/person. The group is limited to 6 so everyone can see and participate.

Hypertufa planted 06

Hypertufa Planter Class
  • Learn to make your own light weight concrete planters.
  • The cost is $30/person including materials. Each person makes 2.
  • It’s a fun thing to do with friends and they make great gifts.
 
Concrete Birdbath and Stepping Stone Class
  • Make your own garden art birdbaths and stepping stones.
  • The cost is $30/person including materials. Each person makes 2.
  • It’s a fun thing to do with friends and they make great gifts.
 Draped Concrete Planters Class
  • This is a new technique that looks liked draped fabric but is concrete, really interesting looking.
  • The cost is $30/person including materials. Each person makes 2.
  • It’s a fun thing to do with friends and they make great gifts.